Ortodonta Katowice

zadbaj o zdrowy i prawidłowy zgryz

Wybierz aparat idealny dla Ciebie!

Zajmuje się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu u dzieci, młodzieży i dorosłych. Skutecznie przeprowadzone leczenie ortodontyczne wpływa na poprawę wyglądu i samopoczucia, poprawę wymowy oraz lepszą higienę jamy ustnej. Leczenie likwiduje także dolegliwości bólowe związane z dysfunkcją stawów skroniowo-żuchwowych.

Posiadamy umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie leczenia ortodontycznego dzieci do 12 roku życia.

Wady zgryzu

Wady zgryzu są to wady o charakterze głównie nabytym i powstają w ciągu kilku pierwszych lat życia. Niektóre nawyki jak sanie kciuka, różnnych przedmiotów,a także nieprawidłowy smoczek, mogą prowadzić do nieprawidłowego ustawienia zębów. Przyczyną może być także próchnica zębów mlecznych, gdyż przedwczesna utrata zębów doprowadza do zaburzeń rozwoju kości szczęki i żuchwy. Często ulega zaburzeniu kolejność wyrzynania zębów, gdyż nie ma dla nich miejsca w łuku, co doprowadza do wad: stłoczenie zębów, utrudnione wyrzynanie się zębów, zatrzymanie w kości. Aparaty ortodontyczne ruchome i stałe mają więc na celu likwidację tych zaburzeń.

Aparaty ortodontyczne ruchome

Pacjent sam wkłada i ściąga taki aparat. Występują różne rodzaje aparatów. Aparat jest zbudowany z akrylowej płytki, drucianych elementów dopasowanych kształtem do zębów oraz elementów będących źródłem siły działającej na zęby- śruby, sprężyny. Jest on stosowany głównie u dzieci między 4 a 12 rokiem życia, a więc przed zakończeniem wymiany zębów mlecznych na stałe. Czas leczenia i jego skuteczność jest uzależniona od rodzaju wady zgryzu, a przede wszystkim od współpracy Pacjenta z lekarzem. Aparaty te mają dość ograniczone możliwości.

Aparaty ortodontyczne stałe

Mają większe zastosowanie niż aparat ruchomy. Zbudowane są z zamków i pierścieni, które są przyklejane do zębów . Te elementy stanowią umocowanie dla sprężystych łuków, które wywierają na zęby stałą, precyzyjną siłę, pozwalającą na osiągnięcie zamierzonego efektu leczniczego. Zamki i pierścienie sprzyjają odkładaniu się płytki nazębnej, co zwiększa ryzyko próchnicy. Ważna jest więc odpowiednia higiena.

Rodzaje aparatów ortodontycznych stałych:

W zależności od wymagań leczniczych i estetycznych Pacjenta polecane są różne rodzaje aparatów ortodontycznych:

 • Metalowe
  precyzyjne, tańsze, stosowane od wielu lat.
 • Estetyczne
  ceramiczne, przypominające kolor zęba lub kryształowe przeźroczyste.
 • Sysytemy samoligaturujące
  To nowocześniejsze systemy ortodontyczne pozwalające na skrócenie czasu trwania zarówno wizyt, jak i całego leczenia.

“W przypadku leczenia ortodontycznego obowiązuje jedna, bardzo ważna zasada: im wcześniej, tym lepiej.”

  Etapy lecznie ortodontycznego prywatnie

  W ramach prywatnego leczenia ortodontycznego Pacjentowi przysługuje:

  • Konsultacja
   Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza dokładną rozmowę z pacjentem. Ustala precyzyjny i indywidualny plan leczenia, tak, aby osiągnąć satysfakcjonujące wyniki leczenia. Lekarz ortodonta dokuje szczegółowego badania jamy ustnej. Na tej wizycie pobierane są wyciski do modeli diagnostycznych. Konieczne jest też wykonanie zdjęć rentgenowskich( pantomograficzne i cefalometryczne), które najlepiej przynieść na pierwszą wizytę, sktrócić to czas wstępnej diagnostyki.Dokładna analiza zgryzu, warunki kostne są konieczne do przedstawienie indywidualnego planu leczenia, a tym samym łatwiej przewidzieć czas leczenia.

  • Założenie apartatu stałego
   Zabieg trwający około 1 – 1,5 godziny, bezbolesny. Lekarz przykleja zamki i pierścienie, przymocowuje do nich łuk odpowiednimi ligaturami lub tzw. gumkam. Pacjent może wybrać kolor gumek. Zęby powinny być wyleczone i wyczyszczone ze złogów nazębnych. Następnie ortodonta przedstawia Pacjentowi wskazania i zalecenia dotyczące właściwego użytkowania aparatu. Po założeniu aparatu, niektórzy mogą odczuwać dyskomfort, a nawet lekki ból, który w ciągu kilku dni powinien ustąpić.
  • Wizyty kontrolne
   Odbywają się z różną częstotliwością: aparaty ruchome – co 2-4 miesiące, aparaty stałe co 1-3 miesiące. W czasie tych wizyt lekarz kontroluje postępy leczenia, wymienia elementy, aby regulować odpowiednio siłę z jaką aparat działa na zęby. Jest to bardzo istotne dla prawidłowego przebiegu leczenia, a ich zaniedbanie może przyczynić się do efektu odwrotnnego w leczeniu i do pogłębienia się wady. Brak stałej kontroli aparatu może być fatalny w skutkach.
  • Retencja
   Ostatnim etapem leczenia, stabilizującym osiągnięte wyniki i zapobiegającym nawrotowi wady, a więc bardzo istotnym. Trwa ok. trzech lat. W przypadku leczenia aparatem ruchomym funkcję aparatu retencyjnego może spełniać dotychczasowy aparat ortodontyczny bez aktywowania. Po leczeniu aparatem stałym, jego zdjęciu, oczyszczeniu zębów kleju i wypolerowaniu, pobiera się wyciski pod ruchomą, akrylową płytkę retencyjną na zęby górne i /lub dolne. Można również przykleić cieniutki drucik do wewnętrznej powierzchni zębów dolnych lub/i górnych. Wybór retencji zależy od wskazań i współpracy Pacjenta z Lekarzem.

   Etapy lecznie ortodontycznego w ramach NFZ

   W ramach gwarantowanego leczenia ortodontycznego wad zgryzu Pacjentowi przysługuje:

   • Leczenie z zastosowaniem aparatu ruchomego
    do końca 12. roku życia.
   • Kontrola wyników leczenia po jego zakończeniu
    w okresie retencji do ukończenia 13 roku życia.

    

   Okres retencji – okres, w którym pacjent nosi tak zwany aparat retencyjny (retainer) pozwalający, poprzez stabilizację uzębienia, utrzymać osiągnięty wynik leczenia.

   • Zdjęcie pantomograficzne
    jeden raz w trakcie całego leczenia ortodontycznego,
   • Naprawa aparatu
    do ukończenia 13 roku życia.
   • Korekcyjne szlifowanie zębów
   • Proteza dziecięca częściowa i całkowita.

    

   Naprawa lub wymiana aparatu nie przysługuje przy nieprawidłowym jego użytkowaniu, np. nieregularnym noszeniu aparatu!!!! Naprawa nie przysługuje w przypadku mechanicznych uszkodzeń aparatu, które nie są wadą konstrukcyjną. W przypadku zagubienia aparatu w ciągu od wydania aparatu nie ma możliwości ponownego wykonania w ramach refundacji z NFZ.

     Umów się na wizytę już dziś!

     Zapraszamy na konsultację stomatologiczne do naszych gabinetów w Katowicach i Sosnowcu.
     Podczas wizyty przeprowadzimy pełną diagnostykę dentystyczną oraz przygotujemy indywidualny plan leczenia.

     katowice

     NZOZ Udente

     ul. Powstańców 37

     40-038 Katowice

     woj. śląskie

     NIP: 6443091424

     Zapraszamy:

     Pn.-Pt. 8-20

     Sobota 8-14

      

     ruda śląska

     NZOZ Udente

     ul. Norwida 26/3

     41-700 Ruda śląska

     woj. śląskie

     Zapraszamy:

     Pn.-Pt. 8-20

     Sobota 8-14

      

     sosnowiec

     NZOZ Udente

     ul. Gen. Józefa Hallera 4

     41-214 Sosnowiec

     woj. śląskie

     Zapraszamy:

     Pn.-Pt. 8-20

     Sobota 8-14