Profilaktyka

 

Jak wszystkim wiadomo lepiej zapobiegać chorobom niż je leczyć. Ta zasada sprawdza się również w stomatologii i dlatego w ramach profilaktyki oferujemy pacjentom (zarówno dorosłym jak i dzieciom) szereg bezbolesnych zabiegów chroniących twarde tkanki zębów jak i przyzębie, w którym są osadzone.

Instruktaż higieny - często stwierdzamy, że zęby naszych pacjentów nie są prawidłowo oczyszczone. Dlatego uczymy prawidłowej higieny nie tylko dzieci, ale również dorosłych, którzy często są zdziwieni, że chcemy rozmawiać o rzeczach tak oczywistych jak szczotkowanie zębów. Jednak po obejrzeniu obrazu z kamery wewnątrzustnej przyznają, że na naukę nie jest nigdy za późno.
SKaling - usuwanie osadu i kamienia z zębów. Zabieg ten zapobiega zarówno próchnicy jak i procesom zapalnym dziąseł.

Piaskowanie- Polega na usuwaniu wszelkich osadów z zębów za pomocą tzw. piaskarki, czyli specjalnego urządzenia, które kieruje strumień piasku dentystycznego na zęby.
Piaskowanie zębów ma sens nie tylko z estetycznego punktu widzenia. Usuwając osady z zębów, w szczególności z trudno dostępnych miejsc, do których nie zawsze możemy dostać się szczoteczką, przeciwdziałamy rozwojowi szkodliwych bakterii.Piaskowanie zębów jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym, a wszelkie niedogodności i ewentualne podrażnienia ustępują zwykle w ciągu kilku godzin po zabiegu.

Kompleksowe czyszczenie zębów powinno obejmować piaskowanie, ale najpierw należy zastosować skaling, czyli usunięcie kamienia. Po obu tych zabiegach często zaleca się również lakierowanie zębów.

Fluoryzacja - nakładanie na całe zęby żelów lub lakierów zawierających fluor, który wbudowuje się w strukturę szkliwa zęba czyniąc go bardziej odpornym na działanie bakterii powodujących próchnicę. Zabezpiecza również zęby przed wrażliwością na zimno i ciepło oraz wypełnienia przed powstaniem próchnicy wtórnej.
Lakowanie - zabieg wykonywany u dzieci w wieku 4-13 lat polega na pokryciu głębokich bruzd zębów trzonowych specjalnym lakiem zawierającym fluor, co uniemożliwia osadzanie się w nich bakterii. Bardzo ważne jest, aby bruzdy nie były zainfekowane próchnicą, dlatego zabieg najlepiej jest wykonywać zaraz po wyrznięciu się trzonowców.

Często w naszych rozmowach z pacjentami poruszamy kwestię nawyków żywieniowych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z negatywnego wpływu nieprawidłowego odżywiania na stan uzębienia. Częste pojadanie słodkich i lepkich przekąsek, soki cytrusowe, coca-cola powodują kwaśny odczyn w ustach i demineralizację szkliwa. Brak warzyw w diecie może się objawić chorobą dziąseł.

 
Rejestracja

Katowice:

    Pon. - Pt. 8:00 - 20:00
Sb. 8-16
510 44 72 72
32 7858021
stomatolog@udente.pl

Sosnowiec:

    Pon. - Pt. 8:00 - 20:00
Sb. 8-16
794 10 10 40
32 704 27 32
sosnowiec@udente.pl
Dentysta Udente z Katowic i Sosnowca to profesjonalne gabinety stomatologiczne oferujące:

wybielanie zębów, korony i mosty na zęby, piaskowanie, leczenie zębów u dzieci oraz leczenie kanałowe.

Dentysta Udente z Katowic i Sosnowca to profesjonalne gabinety stomatologiczne oferujące:

wybielanie zębów, korony i mosty na zęby, piaskowanie, leczenie zębów u dzieci oraz leczenie kanałowe.