Ortodoncja

 

Zajmuje się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu u dzieci, młodzieży i dorosłych. Skutecznie przeprowadzone leczenie ortodontyczne wpływa na poprawę wyglądu i samopoczucia, poprawę wymowy oraz lepszą higienę jamy ustnej. Leczenie likwiduje także dolegliwości bólowe związane z dysfunkcją stawów skroniowo-żuchwowych.

WADY ZGRYZU

Wady zgryzu są to wady o charakterze głównie nabytym i powstają w ciągu kilku pierwszych lat życia. Niektóe nawyki -jak sanie kciuka, różnnych przedmiotów,a także nieprawidłowy smoczek, mogą prowadzić do nieprawidłowego ustawienia zębów. Przyczyną może być także próchnica zębów mlecznych, gdyż przedwczesna utrata zębów doprowadza do zaburzeń rozwoju kości szczęki i żuchwy. Często ulega zaburzeniu kolejność wyrzynania zębów, gdyż nie ma dla nich miejsca w łuku, co doprowadza do wad: stłoczenie zębów, utrudnione wyrzynanie się zębów, zatrzymanie w kości. Aparaty ortodontyczne ruchome i stałe mają więc na celu likwidację tych zaburzeń.

APARATY RUCHOME

Pacjent sam wkłada i ściąga taki aparat. Występują różne rodzaje aparatów. Aparat jest zbudowany z akrylowej płytki, drucianych elementów dopasowanych kształtem do zębów oraz elementów będących źródłem siły działającej na zęby- śruby, sprężyny. Jest on stosowany głównie u dzieci między 4 a 12 rokiem życia, a więc przed zakończeniem wymiany zębów mlecznych na stałe. Czas leczenia i jego skuteczność jest uzależniona od rodzaju wady zgryzu, a przede wszystkim od współpracy Pacjenta z lekarzem. Aparaty te mają dość ograniczone możliwości.

APARATY STAŁE

Mają większe zastosowanie niż aparat ruchomy. Zbudowane są z zamków i pierścieni, które są przyklejane do zębów . Te elementy stanowią umocowanie dla sprężystych łuków, które wywierają na zęby stałą, precyzyjną siłę, pozwalającą na osiągnięcie zamierzonego efektu leczniczego. Zamki i pierścienie sprzyjają odkładaniu się płytki nazębnej, co zwiększa ryzyko próchnicy. Ważna jest więc odpowiednia higiena.

RODZAJE APARATÓW STAŁYCH

W zależności od wymagań leczniczych i estetycznych Pacjenta polecane są różne rodzaje aparatów ortodontycznych:

METALOWE

precyzyjne, tańsze, stosowane od wielu lat.

ESTETYCZNE

ceramiczne, przypominające kollor zęba lub kryształowe-  przeźroczyste.

SYSTEMY SAMOLIGATURUJĄCE

To nowocześniejsze systemy ortodontyczne pozwalające na skrócenie czasu trwania zarówno wizyt, jak i całego leczenia.

 

ETAPY LECZENIA PRYWATNEGO ORTODONTYCZNEGO

KONSULTACJA

Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza dokładną rozmowę z pacjentem. Ustala precyzyjny i indywidualny plan leczenia, tak, aby osiągnąć satysfakcjonujące wyniki leczenia. Lekarz ortodonta dokuje szczegółowego badania jamy ustnej. Na tej wizycie pobierane są wyciski do modeli diagnostycznych. Konieczne jest też wykonanie zdjęć rentgenowskich( pantomograficzne i cefalometryczne), które najlepiej przynieść na pierwszą wizytę, sktrócić to czas wstępnej diagnostyki. Dokładna analiza zgryzu, warunki kostne są konieczne do przedstawienie indywidualnego planu leczenia, a tymsamym łatwiej przewidzieć czas leczenia.

ZAŁOZENIE APARATU STAŁEGO

Zabieg trwający około 1- 1,5 godziny, bezbolesny. Lekarz przykleja zamki i pierścienie, przymocowuje do nich łuk odpowiednimi ligaturami lub tzw. gumkam. Pacjent może wybrać kolor gumek. Zęby powinny być wyleczone i wyczyszczone ze złogów nazębnych. Następnie ortodonta przedstawia Pacjentowi wskazania i zalecenia dotyczące właściwego użytkowania aparatu. Po założeniu aparatu, niektórzy mogą odczuwać  dyskomfort, a nawet lekki ból, który w ciągu kilku dni powinien ustąpić.

WIZYTY KONTROLNE

Odbywają się z różną częstotliwością: aparaty ruchome - co 2-4 miesiące, aparaty stałe co 1-3 miesiące. W czasie tych wizyt lekarz kontroluje postępy leczenia, wymienia elementy, aby regulować odpowiednio siłę z jaką aparat działa na zęby. Jest to bardzo istotne dla prawidłowego przebiegu leczenia, a ich zaniedbanie może przyczynić się do efektu odwrotnnego w leczeniu i do pogłębienia się wady. Brak stałej kontroli aparatu może być fatalny w skutkach.

RETENCJA

Ostatnim etapem leczenia, stabilizującym osiągnięte wyniki i zapobiegającym nawrotowi wady, a więc bardzo istotnym. Trwa ok. trzech lat. W przypadku leczenia aparatem ruchomym funkcję aparatu retencyjnego może spełniać dotychczasowy aparat ortodontyczny bez aktywowania. Po leczeniu aparatem stałym, jego zdjęciu, oczyszczeniu zębów kleju i wypolerowaniu, pobiera się wyciski pod ruchomą, akrylową płytkę retencyjną na zęby górne i /lub dolne. Można również przykleić cieniutki drucik do wewnętrznej powierzchni zębów dolnych lub/i górnych. Wybór retencji zależy od wskazań i współpracy Pacjenta z Lekarzem.

Posiadamy umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie leczenia ortodontycznego dzieci do 12 roku życia.

W ramach gwarantowanego leczenia ortodontycznego wad zgryzu pacjentowi przysługuje:

  • leczenie z zastosowaniem aparatu ruchomego – do końca 12. roku życia;
  • kontrola wyników leczenia po jego zakończeniu – w okresie retencji do ukończenia 13. roku życia;

Okres retencji – okres, w którym pacjent nosi tak zwany aparat retencyjny (retainer) pozwalający, poprzez stabilizację uzębienia, utrzymać osiągnięty wynik leczenia.

  • zdjęcie pantomograficzne – jeden raz w trakcie całego leczenia ortodontycznego;
  • naprawa aparatu – do ukończenia 13. roku życia;
  • korekcyjne szlifowanie zębów;
  • proteza dziecięca częściowa i całkowita.

Naprawa lub wymiana aparatu nie przysługuje przy nieprawidłowym jego użytkowaniu, np. nieregularnym noszeniu aparatu!!!! Naprawa nie przysługuje w przypadku mechanicznych uszkodzeń aparatu, które nie są wadą konstrukcyjną. W przypadku zagubienia aparatu w ciągu od wydania aparatu nie ma możliwości ponownego wykonania w ramach refundacji z NFZ.

 
Rejestracja

Katowice:

    Pon. - Pt. 8:00 - 20:00
Sb. 8-16
510 44 72 72
32 7858021
stomatolog@udente.pl

Sosnowiec:

    Pon. - Pt. 8:00 - 20:00
Sb. 8-16
794 10 10 40
32 704 27 32
sosnowiec@udente.pl
Dentysta Udente z Katowic i Sosnowca to profesjonalne gabinety stomatologiczne oferujące:

wybielanie zębów, korony i mosty na zęby, piaskowanie, leczenie zębów u dzieci oraz leczenie kanałowe.

Dentysta Udente z Katowic i Sosnowca to profesjonalne gabinety stomatologiczne oferujące:

wybielanie zębów, korony i mosty na zęby, piaskowanie, leczenie zębów u dzieci oraz leczenie kanałowe.